Sztuki walki

Test 100 kumite

Oyama wybrał hyakushin-kumite ("stu walczących ludzi") jako ostateczny test adeptów Kyokushinkai. Decyzja ta była rezultatem dokładnych studiów nad tym, co uchodziło za test ostateczny. Dziewiętnastowieczny mistrz kenjutsu, Yamoka Tesshu, w stu pojedynkach pokonał jednego po drugim wszystkich przeciwników walcząc shinai (bambusowym mieczem). Judoka Mashiko Kimura jako jedyny przeszedł test hyakushin-nage ("stu ludzi wykonujących rzuty"). Jako, że się przyjaźnili z Oyamą, ten ostatni mógł podziwiać intensywne metody treningowe Kimury, tak podobne do własnych. Proba Kimury trwała dwa kolejne dni. Te dwa wydarzenia z historii sztuk walki zadecydowały o wyborze przez Oyamę hyakushin-kumite jako najwyższego testu w Kyokushinkai.

Oyama nigdy nie wymagał od uczniów wykonania czegoś, czego sam nie zrobił. Dlatego jako pierwszy poddał się testowi. Wkrótce po odbyciu intensywnego treningu w górach zdecydował, że nigdy nie będzie bardziej dogodnej okazji do podjęcia takiego wyzwania. Jako przeciwników wybrał swoich najlepszych uczniów z czarnymi pasami. Zażądał by każdy z nich walczył z nim przez dwie minuty. Po tym, gdy cała grupa przeszła swoją kolejkę, Oyama powtarzał walki, aż odbył ich pełną setkę. Aby dotrzeć do granicy możliwości powtórzył to przez kolejne trzy dni, odbywając w sumie trzysta pojedynków.

Robił krótkie przerwy co dwadzieścia walk, aby uzupełnić płyny i zaspokoić potrzeby fizjologiczne i higieniczne. Sen pomiędzy setkami pojedynków był ograniczony do minimum ze względu na wysoki poziom adrenaliny i ekscytację związaną z oczekiwaniem na kolejne dni walki. W trakcie testu wielu uczniów Oyamy walczyło z nim trzy lub cztery razy. Wielu z nich stanęło do walki tylko raz, ze względu na odniesione kontuzje. Wielu z nich znokautował jednym ciosem. Oyama chciał przedłużyć test do czterech dni, ale nie mógł, gdyż zabrakło przeciwników. Podczas testu walczył ze swymi najlepszymi uczniami w pełnym kontakcie, bez ochraniaczy, pokonując wszystkich.

Nikt po nim nie spróbował tego powtórzyć. Ze względu na zły wpływ na morale uczniów sam Oyama nie zrobił tego po raz drugi, natomiast przyjął hyakushin-kumite jako najwyższy test w Kyokushinkai. Nie uczynił go jednak obowiązkowym, gdyż chciał, aby podejmowano to wyzwanie z własnej woli. Wierzył, że gdy będzie on nieobowiązkowy, znaczenie tak ciężkiej próby jeszcze się zwiększy - wybierając go z własnej woli adepci okażą prawdziwego ducha osu... Przygotowanie wymaga ogromnego wysiłku i hartu ducha. Ćwiczy się latami, bo żaden inny test nie dorównuje mu trudnością.

W historii Kyokushin tylko dwunastu zawodnikom udało się przejść tę próbę pomyślnie. Test stu walczących ludzi wymaga samozaparcia i determinacji, bo hyakushin-kumite Kyokushin Oyamy jest esencją ducha osu. Sosai Masutatsu Oyama przez trzy kolejne dni walczył z setką przeciwników, wygrywając wszystkie pojedynki. Wyczyn ten miał nie tylko uzmysłowić ogromną siłę, której nabiera się dzięki treningom karate, ale także - a może przede wszystkim - moc duchową, która pozwala dokonywać rzeczy niewyobrażalnych dla przeciętnego człowieka. Kumite, czyli walka jest istotą karate. W walce bowiem najlepiej można sprawdzić swoją siłę, technikę i wiedzę. Zdaniem Oyamy brak walki albo demonstrowanie tylko kombinacji pewnych układów jest jedynie tańcem.

Masutatsu Oyama znajdował wielu naśladowców. Żaden z nich nie potrafił jednak w każdym z trzech następujących po sobie dniach walczyć z setką przeciwników. Dlatego też Sosai "obniżył nieco poprzeczkę", tworząc test stu kumite, czyli stu walk w ciągu jednego dnia. W całej historii kyokushinkai przez tę próbę przeszło tylko kilku karateków, są to:

  • Masutatsu Oyama - 1965 - (Japonia)
  • Steve Arneil - 1965 - (Wielka Brytania)
  • Shigeru Oyama - 1965 - (Japonia)
  • Tadashi Nakamura -1965 - (Japonia)
  • Loek Hollander - 1967 - (Holandia)
  • John Jarvis - 1967 - (Nowa.Zelandia)
  • Howard Collins - 1971 - (Wielka Brytania)
  • Miyuki Miura - 1972 - (Japonia)
  • Akiyoshi Matsui - 1986 - (Japonia)
  • Ademir de Costa - 1987 - (Brazylia)
  • Keiji Sanpei - 1990 - (Japonia)
  • Akira Masuda - 1991 - (Japonia)
  • Kenji Yamaki - 1995 - (Japonia)
  • Fransisco Filho - 1995 - (Brazylia)
  • Hajime Kazumi - 1999 - (Japonia)
  • Klaus Rex - 2002 - (Dania)
  • W innych dyscyplinach sportu również próbowano dokonać tej sztuki. Udało się reprezentantowi Judo Masahiko Kimurze oraz przedstawicielowi Kendo, również Japończykowi, Tessuhu Yamaoka.

     

    zobacz także:
    Etykieta dojo
    Historia Karate Kyokushin
    Kumite - Esencja Kyokushin
    Czołowi zawodnicy
    Przysięga dojo