Sztuki walki

Co to jest HATHA JOGA

"HA" oznacza słońce, "THA" – księżyc, a "JOGA" – to ścieżka, droga. JOGA jest zatem zrównoważoną ścieżką, łączącą pierwiastek męski i żeński, ogień i wodę, czerń i biel, a więc drogą prowadzącą do równowagi FIZYCZNEJ, PSYCHICZNEJ I DUCHOWEJ, tak trudnej do uzyskania w codziennym, zabieganym życiu. Hatha joga, datowana na 5 tys. lat p.n.e., jest uważana za najstarszy system ćwiczeń.

Proponujemy Państwu praktykę asan (pozycji), czyli ćwiczeń fizycznych – to jeden z pierwszych stopni na ścieżce jogi. Odpowiednio dobrane zestawy asan mają dobroczynne działanie na kręgosłup, stawy, poszczególne grupy mięśni, a także prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Zgodnie z przysłowiem: W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH, systematyczne praktykowanie jogi wpływa pozytywnie na samopoczucie, sylwetkę, sposób poruszania się oraz psychikę już po kilku tygodniach ćwiczeń. 

Dlaczego warto ćwiczyć HATHA JOGĘ

Jogę może ćwiczyć każdy, bez względu na wiek i kondycję, stopniowo dochodząc do doskonałości.

Polecamy jogę osobom, które są już zaawansowane w innych dyscyplinach sportu – dla nich ćwiczenie jogi będzie okazją do lepszego rozciągnięcia ciała, rozluźnienia mięśni i pracy z poszczególnymi grupami mięśni, często nieużywanymi podczas rutynowych treningów.

Efektem jest nie tylko lepsza kondycja fizyczna, stała waga, wysportowane ciało, ale także spokój umysłu, panowanie nad emocjami i odwaga w stawianiu czoła nowym wyzwaniom.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY na zajęcia!

Terminy zajęć sprawdzisz w planie zajęć.

Rady dla ćwiczących JOGĘ:

  • Ćwiczenia można wykonywać dopiero 2 godziny po posiłku.
  • Podczas ćwiczeń niezwykle istotne jest właściwe oddychanie - staraj się oddychać miarowo i głęboko - zawsze nosem.
  • Ćwicz w wywietrzonej sali.
  • Praktykuj jogę boso na macie antypoślizgowej.
  • Zadbaj o to, by w otoczeniu panował spokój, wyłącz telefon.
  • W każdej z pozycji powinieneś wytrzymać co najmniej minutę. Jeśli jednak poczujesz ból, przerwij natychmiast ćwiczenie.

zobacz także:
Joga w sztukach walki