Sztuki walki

Historia Boksu

Boks jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnych Rzymie i Grecji. Był znany w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią. Walki te, bez żadnych określonych reguł, niewiele miały wspólnego ze sportem, jaki narodził się w 1719 roku w Anglii.

Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie opadł z sił. Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawy zasad tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George'a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton's Rules.

Rękawice, dziś podstawowy atrybut boksera, pojawiły się dopiero w roku 1881. W roku 1916 podjęto ważną decyzję o ograniczeniu oficjalnych walk o mistrzostwo do 15 rund po trzy minuty każda, z jednominutowymi przerwami. W przypadku amatorów formułę ograniczono do trzech rund trzyminutowych. W latach 80. XX wieku, w skutek tragicznej śmierci koreańskiego boksera Kim Duk-koo, zawodowe walki ograniczono do 12 rund.

W Polsce boks od samego początku miał charakter amatorski. Początki tej dyscypliny sportu w naszym kraju sięgają przełomu XIX i XIX w. , gdy zorganizowano w Warszawie kilka walk demonstrujących tą dyscyplinę. W 1923 r. powstaje Polski Związek Bokserski, którego pierwsze historyczne posiedzenie odbyło się w siedzibie redakcji „Stadionu” w Warszawie. W 1925 r. PZB przyjęty został w poczet członków FIBA.

Pierwszy medal dla Polski na Mistrzostwach Europy zdobył w 1930 r. M. Forlański, a pierwszy złoty siedem lat później A . Polus. Najwięcej medali dla naszego kraju wywalczył czterokrotny mistrz Europy Zbigniew Pietrzykowski.

Polacy brali również udział we wszystkich mistrzostwach świata, które od 1974 roku odbywają się co 4 lata. Pierwszy medal na tych mistrzostwach zdobył Z. Kicka w 1974 r., a cztery lata później złoty - H. Średnicki.

Od 1936 r. do lat sześćdziesiątych boks w Polsce przeżywał okres największego rozwoju. Twórca „polskiej szkoły boksu”- Feliks Stamm - przygotowywał z powodzeniem pięściarzy do kolejnych siedmiu igrzysk olimpijskich w latach 1936 – 68. W 1937 i 1939 polska reprezentacja bokserska zdobyła Puchar Narodów dla najlepszej drużyny Mistrzostw Europy.

Po II wojnie światowej nasz kraj był potęgą światowego boksu amatorskiego. Na Mistrzostwach Europy w 1953 r. drużyna pięściarska pod wodzą F. Stamma zdobyła 9 medali (w tym 7 złotych), a na olimpiadzie w 1960 i 1964 r. reprezentacja wywalczyła łącznie 14 medali.

zobacz także:
Co to jest Boks
ABC Boksu