Sztuki walki

Historia BJJ

Brazyliskie Jiu Jitsu (BJJ) wywodzi się z Jiu Jitsu tradycyjnego, którego korzenie sięgają dwóch tysięcy lat wstecz. Odmiana brazylijska została zapoczątkowana kilkadziesiąt lat temu.

Jeden z najlepszych japońskich judoków, Mitsuyo Maeda, posiadacz 5 dan w judo (startował w profesjonalnych turniejach zapaśniczych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Kubie, w Panamie i Meksyku) wyjechał ze swej ojczyzny i podróżował po świeci na życie zarabiając walkami. Kodeks Kodokanu zabraniał walczyć za pieniądze w skutek czego Maeda zmienił nazwę stylu na jiu jitsu. Jego styl opierał się głównie na technikach judo, które rozwijał (zwłaszcza parter) na podstawie doświadczenia wyniesionego z walk. Do tego dołączył trochę chwytów zapaśniczych i uderzenia (głównie łokciami i kolanami). Na początku XX wieku osiadł w Brazylii. Pomagał tam japońskim emigrantom (1918). Gustao Gracie, polityk brazylijski (Szkot z pochodzenia) pomógł wówczas Maedzie. Wdzięczny Japończyk nauczył jego syna, Carlosa, sztuk walki. Carlos trenował również boks i zapasy.

Młodzieniec walczył na ulicach Brazylii. Pojedynki poza prawem, pozbawione wszelkich zasad, nie były tam rzadkością. Stale doskonalił swoje umiejętności. W roku 1924 Gracie otworzył komercyjną akademię sztuk walki. Na początku w Belem, a potem w Rio de Janeiro. Do uczniów nowego stylu jiu jitsu należeli jego bracia (Oswaldo, Gastao, Helio) i synowie (Carlson, Carey). W poszukiwaniu przeciwników i uczniów rzucił rzucił słynne "wyzwanie Gracie". Rozgłosił, że "Jeśli chcesz mieć obitą twarz, połamane ręce i nogi, i skopaną dupę, to skontaktuj się z Carlosem Gracie…". Pokonywał każdego, niezależnie od rozmiaru, wagi ciała i stylu walki. Sam nigdy nie został pokonany i stał się legendą. Również jego bracia wykazywali się niezwykłymi umiejętnościami. Doskonalili swój system (który stał się znany jako Gracie Jiu Jitsu) i uczyli nowych członków rodziny. Najczęściej pojedynkował się najmłodszy (Helio, 60 kg, 170 cm). Pokonywał czołowych bokserów, judoków, zapaśników, zawodników capoeiry. Przegrał tylko dwa razy w życiu.

Synowie Helio: Royce, Rorion i Rickson, kontynuowali pracę ojca i w latach dziewięćdziesiątych opracowali znane na całym świecie Gracie Jiu Jitsu. Ponownie zostało rzucone wyzwanie mistrzom innych walk. Nie zgadzali się na żadne warunki ani zasady: walka miała być realna.

W latach dziewięćdziesiątych w USA zaczęto rozgrywać oficjalne turnieje walk "bez reguł". W I, II i IV turnieju Ultimate Fighting Championship (UFC) zwyciężył Royce (syn Helio). Pokonał największych mistrzów sztuk walk z całego świata.
W innym turnieju - Extremal Fighting Championship (EFC) - triumfował Ralph (wnuk Carlosa). Z kolei World Combat Championship zwycięzył Renzo Gracie (również wnuk Carlosa). Japońskie Vale Tudo Open '94 i '95 zwyciężył Rickson Gracie (syn Helio). Rodzina nie ma oczywiście "monopolu" na Brazylijskie Jiu Jitsu. Inni zawodnicy tego stylu również przegrywają rzadko.

Styl wciąż ewoluuje, każdy większy turniej przynosi ciekawe doświadczenia. Obecnie BJJ ćwiczą wszyscy zawodnicy "bez reguł", gdyż inaczej nie mieliby po co wychodzić na ring. Podbiło ono USA i jest, podobnie jak kiedyś kung-fu, jedną z najchętniej trenowanych sztuk walk. Na jego podstawie zdążyły już powstać nowe, przystosowane do vale-udo systemy - Pankrace, Combat Wrestling, Submission wrestling, Real American Wrestling.

zobacz także:
Co to jest BJJ
Przepisy BJJ