Sztuki walki

Co to jest BJJ

BJJ to brazylijskie jiu-jitsu. Wywodzi się z jiu-jitsu, zapasów i judo. Obejmuje walkę w stójce, zwarciu i parterze na który kładzie się największy nacisk. Podstawowe dwie formuły walki w BJJ to:

Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu(dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności- z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej - dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Ćwiczą je jednak zawodnicy przygotowujący się do turniejów mieszanych sztuk walki. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. Stosuje się też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku.

Ponieważ brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach, koncentruje się na walce z jednym nieuzbrojonym przeciwnikiem. Przydaje się, gdy zachodzi potrzeba unieruchomienia przeciwnika i pokonania go bez wyrządzenia mu poważnego uszczerbku na zdrowiu (duszenia, dźwignie). Brazylijskie jiu-jitsu cały czas się rozwija i dostosowuje do realiów dzisiejszych zagrożeń. System opracowany przez Graciech powstał również z myślą o samoobronie. Nie ogranicza się jedynie do chwytów i dźwigni w parterze, ale również przygotowuje do obrony przeciwko uderzeniom ostrym narzędziem (walory tego systemu doceniła policja i wojsko). Jednakże zawodnicy ćwiczący pod kątem rywalizacji sportowej nie ćwiczą pewnych technik, które, choć brutalne (np. kopnięcie w krocze, cios w oczy, ciosy kantem dłoni), znajdują zastosowanie w samoobronie. Nie trenują też walki z wieloma przeciwnikami.

Brazylijskie ju-jitsu zawdzięcza swą obecną popularność kilku czynnikom. Przede wszystkim, ważną rolę odegrała skuteczność zawodników tej dyscypliny w turniejach MMA. Ponadto brazylijskie ju-jitsu nie kultywuje wschodniej tradycji ani ceremoniału, przyciągając tym samym osoby, które nie są nimi zainteresowane.

Co to jest Submission figthing

Submission wrestling - walka zapaśnicza, chwyty (grappling) z "wykończeniami" (submission). Obecnie prawidłowa nazwa to Submission fighting. Jest to formuła walki na same chwyty, bez stroju do ćwiczeń (gi), a jedynie w samych spodenkach. Formuła ta została stworzona, aby umożliwić zawodnikom różnych stylów opartych na chwytach rywalizację na prostych i jednoznacznych zasadach. Obecnie Abu Dhabi Combat Club, organizacja, która stworzyła tą formułę, zawarł umowę z FILA (Międzynarodową Federacją Związków Zapaśniczych) o współpracy, której finalnym efektem ma być zaliczenie submission fightingu w poczet dyscyplin olimpijskich w perspektywie najbliższych kilku - kilkunastu lat.

Walkę na zasadach submission fightingu obecnie ćwiczy się najczęściej w ramach brazylijskiego jiu-jitsu BJJ, luta livre i sambo sportowego. Ten trening stanowi także niezbędny składnik przygotowań do zawodów mixed martial arts (MMA) Vale Tudo. Trenuje się bez gi (kimona), a jedynie w spodenkach lub koszulce. Punkty otrzymuje się za wykonanie określonych akcji technicznych - rzutów, obaleń, trzymań, przejść w parterze. Możliwe jest zakończenie walki przed czasem przez tzw. poddanie przeciwnika. Wykończenia - czyli inaczej poddania, (z ang. submissions), są to dźwignie i duszenia. Jest to podstawowa i najważniejsza różnica w stosunku do zapasów, gdzie nie występują te elementy. Walki toczone są na macie (np. ADCC). Największą imprezą submission wrestling na świecie jest gala Mistrzostw Świata ADCC (Abu Dhabi Combat Club).

zobacz także:
Historia BJJ
Przepisy BJJ